ZÁKLADNÍ PRAVIDLA KONFERENCE
A KOMUNIKACE V NÍ


 • UPOZORNĚNÍ: členy konference motobike-cz@lists.motobike.cz mohou být pouze osoby, které jsou plně gramotné (tzn. umí číst a psát nejméně v jednom jazyce alespoň na úrovni absolventa základní školy). Proto pokud v tomto ohledu nejste plně disponováni, neplýtvejte zbytečně časem a nehlašte se do této konference. V případě, že by byla u některého člena potvrzena částečná nebo úplná negramotnost, může se stát, že budou proti němu zavedena kárná opatření.
 • Zásadně nepoužívejte českou diakritiku. I když dnes naprostá většina lidí již funguje na MS Windows systémech, najdou se tací (většinou IT pracovníci), co používají jiný systém, který češtinu buďto nepodporuje, nebo podporuje, ale jinak zakódovanou. Těmto adresátům se pak české slovo "žluťoučký" může zobrazit jako "*lu*ou*ký", popřípadě "olu?ouçk×", nebo dokonce "luouk" a podobně. Vaše zpráva pak může být značně znehodnocena.
  Tato situace také může vzniknout i díky dalším okolnostem, přestože všichni používají systém, podporující shodné kódování češtiny. Mezi tyto okolnosti zejména patří:
  - neschopnost poštovního klienta odesílatele správně češtinu zakódovat (MIME, UUENCODE,...).
  - neschopnost poštovního klienta příjemce češtinu stejným algoritmem zase dekódovat a zobrazit.
  - zásah listserveru do zprávy při jejím přijetí, přidání doplňkových informací a distribuci na e-mail adresy členů konference.
 • Pište příspěvky, které mají smysl a význam pro více, než jednoho člena v konferenci. V opačném případě odešlete příspěvek přímo na adresu konkrétní osoby. Jednak tím značně ulehčíte serveru konference, a samozřejmě i adresátům, kteří nebudou pro ně takovým příspěvkem zbytečně obtěžováni. Tento problém nabývá na důležitosti se zvětšujícím se počtem členů, kdy počet rozesílaných příspěvků stoupá.
 • Minimalizujte velikost příspěvků. Při odepisování (odpovědi) na některý přijatý příspěvek z něj vymažte všechny nepotřebné informace. Těmi nepotřebnými informacemi jsou především:
  - kopie starších předchozích příspěvků (pozor, poslední příspěvek, na který odepisujete, se doporučuje zachovat, aby bylo patrné, na co reagujete - ale opravdu pouze JEDEN)
  - připojené systémové info listserveru (nachází se zpravidla na konci zprávy)
  - případné připojené přílohy (to ale většina poštovních klientů dokáže ošetřit sama).
 • Počítejte s tím, že váš příspěvek do konference obvykle oproti přímému poslání dorazí ostatním členům se spožděním, někdy značným. To je především dáno zpracováním vašeho příspěvku na serveru. Uvědomte si , že v daném okamžiku server např. přijme maily od osmi ze stovek existujících členů konference. Musí následně tyto maily zpracovat, rozmnožit do počtu 3200 e-mailů a ty odeslat. Pokud zprávy mají průměr kolem 2-3kB (obvyklá velikost), dělá to kolem 8 MB dat, které musí server následně rozeslat. Mezitím ovšem dojdou další příspěvky, často dřív, než se povede rozeslat předchozí příspěvky. Server tak již musí zpracovávat nové. Navíc počítejte s tím, že konference není jediná činnost, kterou mívá server na práci. V připadě jiných operací (zálohování dat, jiné druhy komunikací) se může zpracování mailů pro konferenci značně zpomalit.
 • Odhlašte se dočasně z konference, nemůžete-li zprávy z ní po delší dobu načítat (dovolená, nemoc) a nemáte dostatečně dimenzovanou poštovní schránku, aby dokázala s rezervou pojmout za tuto dobu všechny došlé příspěvky. Druhá varianta je, že váš poštovní server umožňuje definované filtrování došlých zpráv (např. server ATLAS a jiné). Pak stačí definovat filtr, aby všechny zprávy z "motobike-cz@lists.motobike.cz" byly automaticky odstraňovány a problém je taktéž vyřešen. Navíc u filtrování můžete zařídit, aby byly ve schránce ponechány ty zprávy, které obsahují zadaný text, podle něhož si myslíte, že zpráva je pro vás důležitá - např, "enduro", "Afrika" a podobně :-)
 • A na závěr shrnující dovětek z klávesnice nejpovolanějšího: :-))

Jeste jednou naposled na dane tema, pak uz doufam ze slovo SPRAVCE budu moci odlozit zase na nejaky cas do skrine. Zkusim vam jeste jednou vysvetlit o co mi jde

(technicka poznamka - nize uvedeny text je obecny, nemel jsem pri jeho psani na mysli nikoho konkretniho. Pokud se vsak nekdo nekde pozna a bude mit pocit, ze ho nemam rad, ze neco provedl, myli se. Pokud bude mit ten pocit stale, at mi napise a uvede prislusnou pasaz, potvrdim mu, ze se myli ) :

- mnozstvi zprav - me nikterak neboli, ani server, ani me osobne, ani se nezastavam nikoho kdo ma v praci nejaky limit. Klidne tu vyplodme i 500 zprav denne, ale pri zachovani jejich obsahu - viz nize. Pokud nekdo ma technicke problemy s prijmem majlu, at si je vyresi.

- obsah - toto je konference pro motorkare (ne o jen motorkach). Krome vyslovene odbornych informaci a dotazu na tema masin, tu muzeme klabosit o cemkoliv, co muze cleny konference zajimat. Klidne si tu probirejme masiny, zkusenosti, cokoliv, klidne si tu probirejme i veci jine, ktere nas zajimaji.

prave to slovo "ZAJIMAJI" muze byt rozhodujici co poslat a co ne.. kazdy vas prispevek dostane pres 300 lidi, nejenom ti, co se s nima osobne znate, co s vama vcera zvraceli pred hospodou atd .. .

bavme se tu o cemkoliv co muze zajimat vetsinu z tech 3xx prihlasenych. Bavme se tu o filmech, uplatcich, o tom ze ten a ten ma jezdit ozralenej nebo ne ... zachovavejte jedinny pravidlo - pred tim nez svoji zpravu poslete, si ji prohlidnete a pokud nebudete presvedceni ze nekoho zajima, pobavi cokoliv, tak ji smazte.

- zaver - zkuste myslet, pekne prosim ... pak se to vyresi samo.

Diky

Fija

§